INOX je plemenit materijal i zahtjeva dobro obučene radnike te odgovarajući tretman u proizvodnji.
Obradom INOX-a kvalitetno se mogu baviti samo specijalizirane i dobro opremljene radionice.
U istom pogonu se ne smiju obrađivati drugi materijali, a pogotovo ne željezo.
Prilikom mehaničke obrade i zavarivanja željeza zrakom se raspršuju čestice i pare koje, kada dođu u dodir sa površinom INOX-a trajno na njemu ostavljaju čestice koja su poslije inicijatori korozije.
Kako održavati inox?
Održavanje gotovo da nije potrebno. Dovoljno je prebrisati prašinu i nečistoće uz eventualnu upotrebu nekog deterdženta, npr. onog za pranje stakla.
Nije dopuštena upotreba abrazivnih deterdženata, kao ni onih koji sadrže kiseline. Polirane površine su dosta osjetljive pa se ne smiju koristiti bilo kakva sredstva koja ostavljaju ogrebotine.
Nikako se ne smiju koristiti čelična vuna, žičane četke ili slični predmeti. Željezo u dodiru sa INOX-om ostavljaju mikroskopske tragove koji postaju žarišta korozije.
Kod primjene INOX-a u nautici te neposredno uz more može se pojaviti blaga korozija koju je jednom godišnje ili rjeđe potrebno odstraniti poliranjem.
Prevencija nastajanju ove korozije je redovito ispiranje slatkom vodom (nautičari ovo jako dobro znaju).
Koju površinsku obradu izabrati?
Inox proizvodi se izrađuju natur, polirani, satinirani i pjeskareni.
Obrada satiniranjem te pjeskarenjem primjenjuje se kada se želi postići mat površina. Ovakvu obradu treba izbjegavati kad postoji izloženost agresivnoj okolini (npr. blizina mora, bazeni i sl.).
Kako prepoznati dali mi je majstor ugradio inox vrhunske kvalitete?
Čak ni iskusno oko ne može prepoznati kvalitetu a ni razliku između inoxa kvalitete AISI 304 i AISI 316. Kada primijetite razliku tada je već kasno.
Jedini način da budete sigurni u kvalitetu jest da radove povjerite pouzdanoj tvrtci sa dugogodišnjom tradicijom i dobavljačima iz EU.
Mogu li magnetom prepoznati kvalitetu inoxa?
Inox čelici koji se ovdje spominju spadaju u skupinu austenitnih čelika i u principu su nemagnetični, međutim pod utjecajem mehaničke obrade mogu postati blago magnetični.
Kako odabrati odgovarajuću kvalitetu inoxa?
Nehrđajućih čelika postoji na stotine, ali u općoj upotrebi najviše su zastupljena dva tipa:
AISI 304, AISI 316 te njihove podvarijante. Zadnje vrijeme su se udomaćili nazivi „kopneni INOX „ ( AISI 304 ) te „ morski INOX“ (AISI 316)
* AISI 304 (ili W.1.4301 prema DIN standardu) koristi se uglavnom za opremanje interijera, ugostiteljske i industrijske opreme:
-unutarnje ograde te vanjske ograde gdje ne postoji izloženost utjecaju mora
-šankovi
-pultovi
-obloge zidova, stupova, liftova
* AISI 316 (ili W.1.4404 prema DIN standardu ) ima nešto veći udio nikla koji mu daje povećanu otpornost na agresivne medije, prvenstveno morsku vodu.
Unatoč nešto većoj cijeni zbog ovih svojstava je nezamjenjiv za slijedeće primjene:
- nautika
- ograde terasa uz more
- stepenice
- ograde za bazene
27.01.2014, 12:13h
27.01.2014, 12:07h
27.01.2014, 12:12h